ŚwiatRyby

Porady, opinie, wskazówki

Jak sprowokować karpie żeby najpierw połknęły naszą przynętę po środku pola nęcenia ?


Podczas łowienia karpi, obserwacji i rozmów z  wedkarzami już dawno zauważono że karpie najpierw zjadają  przynętę znajdujące się na obrzeżach pola nęcenia. Tak się dzieje bardzo często lub prawie zawsze co pokazano na załączonym filmie. Chcaiałbym przybliżyć ten proces i spróbować odpowiedzieć na pytanie z tytułu artykułu Czy warto nęcić karpie w środku  pola nęcenia?. Pomocny będzie film który zamieściłem w tym artykule. Na filmie pokazano czy jest możliwe podczas łowienia że karp przepłynie nad kulkami zanętowymi nie ruszając ich i połknął tę jedną naszą po środku. Żeby sprawdzić czy można zmienic zachowanie karpi użyto trzy kolory kulek: żółtą, pomarańczową i fioletową. Prezentację wykonano w postaci baranka z kolorową kulką na górze. Prowokacjna karpia może być tylko wizualna gdyż użyte kulki na filmie są  bezzapachowe. Przy użyciu kulek o kolorach żółtym i pomarańczowym wyniki nie są oczywiste. Karpie preferują na początku kulki  zanętowe on obrzeżach a naszą kulkę połykają dopiero wtedy gdy zanętowych zostanie niewiele do połknięcia. Mozna wyciągnąć wniosek że w danej chwili kolor żółty i pomarańczowy nie spowoduje zmiany zachowania karpi w danym jeziorze. Widać też że niektóre osobniki stresują się kolorem pomarańczowym. Możliwe że już były  złowione na ten kolor. Wyniki reakcji na kolor fioletowy są  jest zupełnie inny. Karpie najpierw połykaja fioletową kulkę a omija zanętowe kulki na obrzeżach. Próby powtórzono w róznych miejscach jeziora gdzie karpie przyzwyczajono do kulek zanętowych. Wyniki były identyczne. Po trzech tygodniach jednak karpie przestały sie interesować fioletową kulką i koncentrowały na zachnętowych. Wtedy dodano zapach. Karpie znów zaczeły najpierw połykać fioletowe kulki. Jak zobaczycie na filmie zaprezentowano wtedy dwie fioletowe zapachowe przynęty i karpie połkneły je jedna po drugiej omijając kulki zanetowe. Na filmie widać jak ważne jest zmienianie kolorów i próbownanie zapachów zwłaszcza na zawodach komercyjnych gdzie to my chcemy regularnie  odławiać karpie,amury,karasie i liny z jak największa częstotliwością. Trzeba pamiętac żeby ostrożnie podchodzić ze zmianami zwłaszcza zapachów. Jak wynika z filmu bardzo ważna jest kolejność zmian najpierw kolory potem zapachy. Nasuwa się równiez pytanie co by było gdyby kulki o kolorach żółtym i pomarańczowym też były zapachowe..Jednak jestem zwolennikiem chyba jak większość wyczynowych wędkarzy sprawdzić najpierw kolor potem zapach. Wyjątkiem są sytuacje gdzie mamy przetrenowane zapachy i wiemy na co ryby reagują ale to też jest zmienne. Każdy musi dopasować kolory, zapachy i  wielkości kulek zanętowych  i oraz przynętowych do swoich łowisk, tego jakie ryby  łowimy i czy są to zawody czy łowienie prywatne.  Tu chciałem wam przybliżyć parę przynęt haczykowych REAKTOR BAITS firmy MAVER które użyam i sprawdzają sie na wielu łowiskach komercyjnych w Polsce. .

EQUILIBRIUM MINI MAVER kulki stworzone do metody nęcenia woreczkiem pva, metod feeer i tyczki. Dzięki mocnyn smakom i efektywnych kolorach świetnie się sprawdza w trudnych warunkach, zbiornikach o dużej presji wędkarskiej gdzie ryby niejednokrotnie były złowione. 11 milimetrowe kulki dostępne w wersji fluo i zapachach : pineapple bannana (ananas), hot spice (ostra przyprawa), cocconut (kokos), garlic ( czosnek), squid octopus (kałamarnica), peach (brzoskwinia), strawberry (truskawka), orange chocolate ( pomarańcz z czekoladą), plum (sliwka), bubble gum ( guma do żucia).

Do metody feeder i method feeder jako drobny 2-3 mm pellet zanętowy wspaniale sprawdza się seria REAKTOR BAITS MAVER Juicy Micro Pellet o zapachach : strawberry (truskawka), tuttifrutti (wieloowocowy), halibut (halibutowy) , spice (korzenny), honey (miodowy), carmel ( karmelowy), betaine green ( zwiąski organiczne o kolorze zielonym), krill, cheese (serowy). W pół kilowych opakowaniach znajdują sie 50 ml pojemniki z syropem o tym samym zapachu jak pellet w celu intensyfikacji zapachu. Najlepszy efekt wedlug producenta uzyskuje sie mieszając syrop z 25 ml wody i zawartością opakowania z micro pelletem. Pozostawiając na 2 minuty jest gotowy do użycia. Następną przynęta jest R-Soft Dumbells 12 mm wałeczki w różnych kolorach i smakach mają dużą moc wabienia ryb. Główną cechą jest to że po paru sekundach w wodzie uwalniają kolor i zapach co tworzy podwodną chmurkę która pobudza ryby do brań. 

 

 

 

 

 

Wędki Feeder Maver MV-R

m

Czytaj

Ośrodek Wędkarski Weston Pools

Malowniczy osrodek wędkarski goszczący eliminacje i finał festiwalu wędkarskiego Fishomania Maver Matchthis

Czytaj

Wędkarstwo na wesoło

Łowienie ryb na wesoło

Czytaj

Micro Pellet Maver Reactor Baits

Micro pellet Reactor Baits Maver to bardzo ważny element zanętowy. Dość szybko rozpuszczający się w wodzie nie zalega długo na dnie co nie pozwala na szybkie najedzenie się ryb.

Czytaj

Soft Dumbells Maver Reactor Baits

Miękki pellet Reactor Baits Maver ma parę kluczowych cech. Niesamowite zapachy,smaki uwalniane po zetknięciu z wodą w postaci chmury plus niepowtażalne kolory znajdują uznanie wśród wędkarzy w całej Europie.

Czytaj

Pellet Wafters Maver Reactor Baits

Wafters Pellet firmy Maver to jedna z najnowszych przynęt haczykowych używanych podczas łowienia techniką feeder, method fedeer i nie tylko. Przynęty te są pływające. Produkty z serii Maver Reactor Baits niepowtażalny smak,zapach i kolor.

Czytaj

Karpie i kukurydza

maver carp

Czytaj

Jak sprowokować karpie żeby najpierw połknęły naszą przynętę po środku pola nęcenia ?

Reactor Baits produkty firmy Maver

Czytaj

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ.